منوی پیشخوان یا داشبورد

این منو، نمایی از وضعیت کلی و اطلاعات اساسی مورد نیاز برای مدیریت سیستم رزرواسیون و نوبت دهی آنلاین را با یک دسترسی ساده و سر راست در اختیار مشترک قرار می‌دهد. اطلاعات موجود در این منو را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

 

رزرواسیون و نوبت دهی آنلاین

 

۱_ اعلان‌ها یا نوتیفیکیشن‌های دریافتی: در این قسمت می‌توان پیغام‌هایی که از طرف پلتفرم پلنو برای کاربر ارسال می‌گردد را مشاهده نمود، پیغام‌هایی مانند انجام رزرو، لغو نوبت، اعلان پرداخت وجه و …

۲_ در این بخش می‌توان اطلاعاتی در خصوص تعداد کل نوبت‌های ایجاد شده، نوبت‌های رزرو و ارائه شده و نهایتاً تعداد کنسلی‌ها را به‌دست آورد.

۳_ تعداد روزهای باقیمانده از اشتراک، تعداد پیامک باقیمانده و همچنین مبلغ قابل برداشت از کل موجودی پروفایل، قابل مشاهده است. باید توجه داشت، تا زمان اتمام مدت اشتراک، مشترک قادر به زمان‌بندی و رزرو نوبت است و بعد از این مدت، دیگر قادر به تعریف زمان‌های آزاد قابل رزرو نخواهد بود و باید از بخش ارتقاء پلن نسیت به تمدید و یا ارتقاء پلن موجود اقدام نماید. همچنین بعد از اتمام پیامک‌ها، دیگر پیامکی برای مشترک و یا کسب و کار ارسال نخواهد شد و مشترک باید با مراجعه به منوی ارتاء پلن، بسته پیامکی جدیدی را خریداری نماید. در مورد پیامک باید به این نکته توجه کرد که در پیامک فارسی، هر ۱۶۰ کاراکتر، یک پیامک حساب می‌شود.

۴_ درصورتی که مشترک، خود از یک کسب و کار دیگر عضو پلنو وقت ملاقات رزرو نماید، نوبت‌های رزرو شده در این قسمت قابل مشاهده خواهد بود. باید توجه داشت که اپلیکیشن‌های کسب و کار و رزرو کننده مجزا هستند. اگر مشترکی، قصد رزرو از یک کسب و کار دیگر را از طریق اپلیکیشن داشته باشد، باید اپلیکیشن کاربر یا رزرو کننده را نصب کند.

۵_ تعداد درخواست رزروهایی که برای قطعی شدن رزرو نوبت نیاز به تایید مشترک دارند، در این قسمت مشخص شده است. لیست درخواست‌ها (درصورتی که درخواستی وجود داشته باشد) همانطور که در شکل دیده می‌شود، در زیر این بخش قابل مشاهده است. باید توجه داشت که تایید یا عدم تایید درخواست، پاسخ رزرو کننده به سوالات مطرح شده (درصورت وجود) ضمائم پیوست (درصورت وجود) و اطلاعات تراکنش مالی (درصورت وجود) همه از بخش جزئیات قابل دسترسی و بررسی هستند.

۶_ با کلیک بر این دکمه، مشترک می‌تواند پروفایل خود را از دید کاربران مشاهده نماید.

۷_ به‌صورت پیش فرض، روز جاری در این تقویم انتخاب می‌شود. مشترک می‌تواند روزهای دیگری را از تقویم انتخاب و برنامه کاری خود و نوبت‌های موجود را مشاهده کند. با انتخاب یک روز از تقویم، کلیه خدماتی که در آن روز ارائه می‌شود در بخش مقابل تقویم قابل مشاهده است. همچنین لیست تمام نوبت‌ها و رزروهای انجام شده در صورت وجود در پایین تقویم برای مشترک نشان داده می‌شود.

منوی تقویم:

این منو، برنامه کاری مشترک پلنو را در چند حالت نشان می‌دهد. موارد مربوط به این منو در بخش زیر توضیح داده می‌شود:

نوبت دهی آنلاین

 

۱_ مشترک با انتخاب سرویس از لیست خدمات ارائه شده در آن پروفایل، برنامه کاری آن سرویس و پرسنلی را که آن خدمات را ارائه می‌دهند را می‌تواند مشاهده کند. با انتخاب سرویس، برنامه کاری کل پرسنل آن، نمایش داده می‌شود و با انتخاب هر کدام از پرسنل (از بخشی که هم راستای فیلتر خدمات است) برنامه کاری آن پرسنل در دسترس و قابل مشاهده خواهد بود.

۲_ دکمه لغو تمام رویدادها، این امکان را به مشترک می‌دهد که با زدن این دکمه، همه رویدادهای آن روز و در حقیقت تمام نوبت‌هایی که برای آن روز خاص ایجاد شده بود و ممکن است توسط کاربرانی رزرو هم شده باشند، لغو گردد. در اینصورت خدمات و نوبت‌های آن روز برای کاربران قابل ملاحظه و رزرو نخواهد بود، چراکه زمان (نوبت) قابل رزروی وجود ندارد و همه آنها لغو شده‌اند.

۳_ اطلاعات مربوط به برنامه کاری که شامل روزهای کاری هفته و شروع و پایان ساعات کاری است را می‌توان از قسمت تنظیمات اعمال نمود. با زدن دکمه رویداد جدید، مشترک می‌تواند رویدادی را در تقویم کاری خود ثبت کند.

منوی خدمت:

کلیه اقدامات مربوط به خدمات اعم از تعریف خدمت جدید، ویرایش و یا حذف آن از این منو قابل انجام است. در زیر تنظیمات مربوط به این منو بطور مفصل شرح داده شده است:

نوبت دهی آنلاین با سامانه رزرواسیون پلنو

۱_ با کلیک بر روی هر خدمت، آن خدمت به‌شکل انتخاب شده در آمده و مشترک می‌تواند خدمت مورد نظر را ویرایش، حذف و یا حتی نوبت دهی کند. شایان ذکر است علاوه بر منوی نوبت، از این طریق نیز می‌توان برای یک خدمت خاص، نوبت دهی کرد. کافیست ابتدا خدمت را انتخاب کرده تا دکمه نوبت دهی بر روی آن فعال گردد.

۲_ برای تعریف خدمت یا سرویسی جدید، از دکمه سرویس جدید استفاده می‌کنیم. با کلیک بر روی این دکمه، مشترک با طی فرایندی که در زیر توضیح داده می‌شود، خدمت جدید را برای کسب و کار خود ایجاد می‌کند.

اطلاعات پایه:

رزرو نوبت و اطلاعات پایه و اولیه

۱_ در این بخش عنوان خدمت یا سرویس نوشته می‌شود

۲_ مدت زمان ارائه سرویس و واحد زمان در این بخش مشخص می‌گردد.

۳_ برای یک رزرو نوبت به‌صورت گروهی با تعداد نفرات مشخص، حداکثر تعداد نفرات در این بخش قابل تعریف است.

۴_ محدودیت حداکثر تعداد رزرو نوبت برای یک کاربر در یک روز خاص و برای سرویس مشخص، در این بخش قابل تعریف است. این محدودیت برای جلوگیری از تشکیل بازار سیاه برای کسب و کارها و سازمان‌هایی که متقاضی زیادی وجود دارد (مانند بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، سفارتخانه‌ها و …) در نظر گرفته شده است. با این مفهوم که یک کاربر در طول یک روز، حداکثر به تعدادی که مشخص شده از این سرویس می‌تواند نوبت رزرو نماید.

۵_ اگر چنانچه مشترک بخواهد توضیحاتی را در خصوص خدمت در حال ایجاد، به کاربر ارائه دهد، در این بخش می‌تواند آن را ثبت کند.

۶_ تنظیمات این قسمت عبارتند از:

 • رنگ خدمت: با انتخاب یک رنگ خاص برای خدمت در حال تعریف، تمامی رویدادهای مربوط به این خدمت در اسکجولر یا همان تقویم با همان رنگ نمایش داده می‌شود.
 • نمایش خدمت در پروفایل: بصورت پیش فرض، این گزینه به‌صورت انتخاب شده است. یعنی این خدمت و نوبت‌های آن در پروفایل کسب و کار برای کاربر نمایش داده می‌شود و کاربر می‌تواند با انتخاب آن، نوبت‌های آزاد این سرویس را مشاهده و اقدام به رزرو نماید. درصورتی که این گزینه غیر فعال باشد، این خدمت برای کاربر نمایش داده نمی‌شود.
 • تایید درخواست رزرو: درصورتی که مشترک بخواهد رزرو ها با تایید خود او انجام شود، این گزینه را به حالت فعال در می‌آورد. در اینصورت، درخواست رزرو نوبت که از طرف کاربر ارسال شده است، ابتدا توسط مشترک بررسی شده و در نهایت تایید و یا رد می‌گردد. در هر دو حالت، مشترک پلنو می‌تواند توضیحاتی را به کاربر رزرو کننده ارائه نماید. همانطور که در قسمت پیشخوان نیز گفته شد، درخواست‌های واصله برای رزرو نوبت، در منوی پیشخوان لیست می‌گردند تا مشترک با مشاهده اطلاعات مربوط به رزرو کننده از بخش جزئیات، اقدام به تایید یا رد درخواست نماید.
 • ارسال مدارک: مشترک می‌تواند از رزرو کننده بخواهد مدرک یا مدارکی را نیز ارسال نماید، در اینصورت با فعال نمودن این گزینه، تعداد مدارک ضروری و انتخابی که رزرو کننده باید در حین فرایند رزرو الصاق نماید، از مشترک پرسیده می‌شود.
 • گوش به زنگ یا لیست انتظار: اگر این گزینه هم توسط مشترک و هم توسط رزرو کننده فعال گردد، درصورتی که نوبتی با تاریخ زودتر از تاریخ نوبت رزرو شده کاربر، توسط کاربری دیگر کنسل گردد، به کاربر اطلاع داده می‌شود.
 • اطلاع رسانی رزرو: با فعال نمودن این گزینه، اگر قراری رزرو یا نویتی گرفته شد، از طریق پیامک به کسب و کار اطلاع داده می‌شود.
 • اطلاع رسانی لغو نوبت: با فعال نمودن این گزینه، اگر نوبتی توسط کاربری لغو گردید، از طریق پیامک به مشترک اطلاع داده می‌شود.

۷_ با زدن دکمه اعمال تغییرات، مشترک وارد مرحله بعدی از تعریف سرویس یا خدمت می‌گردد.

پرسنل (درصورت وجود)

این گام از فرایند تعریف خدمت جدید، مربوط به کسب و کارها یا سازمان‌هایی است که در آن فرد یا افرادی بعنوان خدمت دهنده این سرویس، مشغول فعالیت هستند. برای افزودن شخصی بعنوان پرسنل، ابتدا فرد باید به‌صورت کسب و کار (ثبت نام از صفحه کسب و کار) در پلنو ثبت نام نماید تا بتوان برای خدمت و سرویسی که ارائه می‌دهد، زمان‌بندی کرد. افزودن پرسنل بر اساس کد کاربری فرد است.

جستجو و اضافه کردن فرد به‌عنوان خدمت دهنده بر اساس کد کاربری به دو دلیل است: اولاً حریم خصوصی شخص رعایت گردد و تا زمانی که فرد کد کاربری خود را در اختیار کسب و کار یا سازمان قرار ندهد، نمیتوان بعنوان پرسنل اضافه نمود. دوماً برای جلوگیری از اشتباه بخاطر تشابه اسمی. توجه داشته باشید که این امکان برای همه پلن‌ها، بجز پلن پایه فعال می‌باشد، چراکه در پلن پایه، امکان تعریف پرسنل وجود ندارد.

راهنمای استفاده از پلنو

پرسشنامه (درصورت تمایل)

درصورتیکه مشترک پلنو تمایل داشته باشد تا کاربر حین فرایند رزرو نوبت به پرسش یا پرسش‌هایی پاسخ دهد، از قسمت پرسش نامه می‌تواند برای خدمتی که قصد ایجاد آن را دارد، سوالاتی را طرح نماید. پاسخ سوالات می‌توانند متنی و یا چند گزینه‌‌ای باشند و یا اینکه پاسخ دادن به آنها اختیاری باشد و یا الزامی.

این موارد با صلاحدید مشترک پلنو، قابل پیاده سازی است. همچنین درصورت نیاز می‌توان هر کدام از سوالات طرح شده را حذف کرد. مشترک پلنو، پاسخ سوالات را می‌تواند در لیست نوبت‌های رزرو شده و در بخش جزئیات (آخرین ستون در لیست) مشاهده نماید.

پلنو رزرو وقت سامانه نوبت دهی آنلاین

 

 تعرفه (درصورت وجود)

این بخش از تعریف خدمت جدید، مربوط به هزینه ارائه خدمات است

 • کسب و کار می‌تواند هزینه خدمات و نیز مبلغ پیش پرداخت برای رزرو را تعیین نماید. با فعال نمودن این بخش، کاربران در آخرین مرحله از فرایند رزرو نوبت، مبلغ پیش پرداخت را واریز نموده و رزرو ثبت میگردد.
 • مشترک پلنو همچنین می‌تواند با توجه به ماهیت کسب و کار خود، قوانین کنسلی قرار را مشخص نماید. در صورتی‌که کاربر قرار ملاقاتی را که شامل قوانین کنسلی است را لغو کند، مشمول جریمه‌ای می‌گردد که در این قسمت مشخص شده است.

لطفاً توجه داشته باشید که مبالغ واریزی توسط کاربران در ابتدا به حساب پلنو، بعنوان پل مالی امین بین مشترک و کاربر واریز شده و همزمان به اعتبار حساب پلنو اضافه می‌گردد ولی همچنان تا موعد قرار غیر قابل برداشت خواهد بود. بعد از ارائه خدمت توسط کسب و کار به کاربر، مبلغ پیش پرداخت قابل برداشت خواهد بود. در عرض یک تا سه روز کاری بدون کسر هیچ مبلغی، به حساب کسب و کار که در بخش مالی تعریف شده است، واریز خواهد شد.

همچنین باید توجه داشت که در رزروهایی که نیاز به تایید درخواست رزرو توسط کسب و کار است، درصورتیکه کسب و کار، ۱۲ ساعت مانده به موعد نوبت، درخواست را تایید نماید و کاربر به هر دلیلی نتواند حضور یابد و مجبور به لغو قرار شود، این کنسلی، شامل قوانین کنسلی نمی‌گردد.

رزرو وقت با سامانه آنلاین پلنو و تعرفع آن

منوی نوبت:

منوی نوبت را شاید بتوان مهمترین و کاربردی ترین منو در پنل مدیریتی پلنو دانست. تمام عملیات مربوط به مدیریت نوبت دهی و رزرو (نوبت دهی برای خدمات ، بررسی جزئیات، رد یا تایید، اعلام حضور یا عدم حضور، اعمال تاخیر، جابجایی پرسنل و …) در این منو قابل انجام است.

منوی نوبت و رزرو وقت

۱- در این بخش فیلترهایی وجود دارند تا کاربر بتواند بصورت دقیق‌تر و آسان‌تر، نوبت‌ها را مدیریت کند. به‌صورت پیش فرض، تاریخ روز جاری در بخش تاریخ اعمال می‌شود و تمام نوبت‌های (رزرو شده یا آزاد) کسب و کار یا سازمان قابل مشاهده خواهد بود. از طریق فیلتر خدمت، می‌توان سرویس مورد نظر را انتخاب نمود به‌نحوی که تمام نوبت‌های آن سرویس یا خدمت خاص نشان داده شود. اگر فیلتر خدمت دهنده انتخاب نشده باشد، برنامه کاری و نوبت‌های تمام پرسنل برای آن خدمت خاص لیست خواهند شد. با استفاده از فیلتر خدمت دهنده، میتوان صرفا نوبت‌های آن فرد خاص برای سرویس مشخص شده را در تاریخ معلوم نمایش داد.

۲- از طریق دکمه نوبت دهی امکان زمان‌بندی برای خدمات ارائه شده توسط کسب و کار میسر می‌گردد. با کلیک این دکمه و با انتخاب خدمت و خدمت دهنده (درصورت وجود) زمان‌بندی برای آن خدمت و پرسنل خاص صورت می‌پذیرد که در بخش بعد توضیح داده خواهد شد.

۳- این بخش مجموعه‌ای از عملکردهاست که کاربر می‌تواند بر روی یک یا همه نوبت‌ها اعمال نماید.

 • حضور و عدم حضور: پلنو متعهد به صیانت از منافع مادی مشترک و کاربر است. اگر کاربری وقتی را از کسب و کاری رزرو کرده و به هر دلیلی قادر به حضور در موعد مقرر برای دریافت خدمات نباشد و در عین حال، رزرو خود را کنسل هم نکند و باعث تحمیل ضرر مادی به کسب و کار شود، پلنو اقداماتی را در این خصوص انجام می‌دهد. اگر کاربر در موعد مقرر برای دریافت خدمات حضور ننماید و لغو نیز نکرده باشد، مشترک با انتخاب آن نوبت و ثبت عدم حضور، این حالت را به پلنو اعلام می‌دارد. اگر کاربر این عمل را سه مرتبه تکرار نماید، پلنو آن کاربر را بعنوان کاربر غیر متعهد شناخته و در لیست سیاه پلنو ثبت خواهد شد و به مدت سه ماه از استفاده از پلنو، محروم خواهد شد.
 • کنسل کردن: مشترک می‌تواند نوبت یا نوبت‌هایی را لغو یا کنسل کند، در صورت لغو قرار، از طریق پیامک به رزرو کننده‌ها اطلاع رسانی می‌شود.
 • حذف کردن: مشترک می‌تواند نوبت یا نوبت‌هایی را از لیست نوبت‌های قابل رزرو حذف نماید. با این عمل دیگر نوبت حذف شده در لیست نوبت‌های آن سرویس نبوده و برای کاربر نیز قابل مشاهده نخواهد بود.
 • بستن یا باز کردن نوبت: مشترک می‌تواند نوبت یا نوبت‌هایی را ببندد، این بدین معنی است که نوبت از لیست نوبت‌ها حذف نمی‌شود و صرفا برای کاربر قابل مشاهده و رزرو نخواهد بود. در صورت نیاز، مشترک می‌تواند نوبت را باز نموده و آن را مجدداً قابل نمایش و رزرو برای کاربر نماید.
 • جابجایی پرسنل: اگر به هر دلیلی یکی از پرسنل، قادر به حضور و ارائه خدمات نباشد، مشترک پلنو می‌تواند برای نوبت یا نوبت‌هایی، پرسنل را تغییر داده و فرد دیگری را به‌عنوان خدمت دهنده جایگزین نماید. در اینصورت پیامک اطلاع رسانی به تمام رزرو کننده ها ارسال خواهد شد.
 • اعمال تاخیر: اگر تاخیری در ارائه خدمات پیش آید، مشترک پلنو می‌تواند با انتخاب یک نوبت تا آخرین نوبت آن روز، میزان تاخیر را اعمال کند. با اعمال تاخیر، زمان نوبت‌ها تغییر یافته و به تمام رزرو کننده‌ها، پیامک اطلاع رسانی ارسال خواهد شد.

۴- این برچسب، وضعیت نوبت را نشان می‌دهد، برچسب می‌تواند باز (آماده رزرو) بسته (غیر قابل نمایش و رزرو توسط کاربر) منتظر تایید (در حالتی که کاربر رزرو کرده ولی نهایی شدن رزرو به تایید یا عدم تایید کسب و کار بستگی دارد) کنسل شده (نوبت‌هایی که توسط کاربر یا کسب و کار لغو شده باشند) و باطله (نوبت‌هایی که زمانشان سپری شده)

۵- این بخش توضیحاتی در خصوص نوبت ارائه می‌دهد. نوبت می‌تواند فردی یا گروهی باشد، نیاز به تایید داشته باشد، نیاز به پرداخت داشته باشد، پرسشنامه داشته باشد و یا پیش پرداخت داشته باشد. همه این موارد در این بخش قابل مشاهده است.

۶- جزئیات نوبت، حاوی اطلاعات مهمی از نوبت و رزرو کننده است. تایید یا رد درخواست رزرو (درصورتی که نیاز به تایید باشد) از این قسمت انجام می‌پذیرد، پاسخ به سوالات (درصورت وجود) از این قسمت قابل ارزیابی است، اطلاعات تراکنش مالی (درصورت وجود) و نهایتا ضمائم درخواستی (درصورت وجود).

این مقاله تکمیل خواهد شد…